Snapchat. Czy warto tam być, od czego zacząć i jak zdobyć znajomych. [poradnik dla brand managerów]

Snapchat. Czy warto tam być, od czego zacząć i jak zdobyć znajomych. [poradnik dla brand managerów]

Najwięksi entuzjaści nowinek marketingowych i socialowego hype’u, tacy jak Gary Vaynerchuk, namawiali do okrywania Snapchata już w 2013 roku. Dziś Snapchat to ponad 100 milionów użytkowników i ponad 2 miliardy snapów dziennie. A mimo to wiele osób jeszcze albo nie założyło konta na Snapchacie albo jeżeli już założyli to z niego aktywnie nie korzystają. Czas to zmienić. Kilka dni temu Snapchat wprowadził pierwszy format reklamowy 3V a wczoraj pojawiła się duża aktualizacja wprowadzajaca spore zmiany w tym jak Snapchat działa. Poniżej przedstawiam skondensowany przewodnik po Snapchacie. Wyjaśniam jak założyć konto jako marka na Snapchacie, jak zdobyć fanów na Snapchacie, jak budować zaangażowanie i w ogóle jak na tym Snapchacie żyć.

Myślę, że kompletnie nie doceniamy potencjału jaki drzemie w tej aplikacji i moje skromne zdanie jest takie, że niektóre marki niebawem uczynią Snapchat swoim głównym kanałem komunikacji z fanami, ważniejszym od Facebooka.

Dlaczego Snapchat jest taki popularny?

1. Snapchat jest współczesną odmianą TV.

O tym, że w przyszłości każdy z nas będzie nadawcą treści i będzie prowadzić w internecie swoje małe reality show mówi się od dawna. Można oczywiście dyskutować czy to dobre, zdrowe i bezpieczne, trudno natomiast dyskutować z faktem, że w tę stronę zmierzamy. Snapchat jest pierwszym medium, które entuzjastom takiego funkcjonowania pozwala rozwinąć skrzydła. Dzięki tej aplikacji dosłownie każdy może rozpocząć nadawanie własnego UserTV.

Co więcej dla młodych ludzi mało istotne jest to co działo się wczoraj czy tydzień temu. Liczy się tu i teraz. I to jest bardzo ważna informacja dla marketerów. Wasz storyteling musi zacząć dziać się na żywo. Bo “na żywo” jest dziś jedyną skuteczną formą budowania zaangażowania wśród młodych odbiorców.

2. Snapchat jest przeciwieństwem tego co znamy z innych mediów społecznościowych.

Facebook, Twitter, YouTube, Vine, Instagram…. wszystkie te media łączy jedna spójna formuła. Dodajemy treści a następnie są one a/ komentowane, b/lajkowane, c/udostępniane dalej. Co z tego możemy zrobić na Snapchacie? Nic. Na Snapchacie dodajemy treść i albo jest ona widoczna przez 24h na naszym #snapstory albo wysyłamy ją w prywatnej wiadomości naszym znajomym, którzy mogą ją zobaczyć tylko raz i tylko przez kilka sekund. Potem wszystko, co na Snapchacie stworzyliśmy, znika.

Wygląda na to, że Evan Spiegel w doskonały sposób wyczuł czym jesteśmy zmęczeni w socialu i zrobił aplikacje społecznościową, która od tego “starego” socialu pozwala nam po prostu odpocząć.

2. Dla marek Snapchat jest (jeszcze) darmową siecią społecznościową.

Takie aplikacje jak Snapchat czy Periscope to w dalszym ciągu nowość na rynku i minie jeszcze wiele miesiecy zanim ich popularność osiągnie poziom pozwalający na szerokie wprowadzenie monetyzacji obecności marek. Dla marketerów ten czas pomiędzy uzyskaniem pierwszej popularności a monetyzacją to eldorado. Można szaleć, budować bazę fanów, zaangażowanie, a to wszystko za darmo. I jeszcze zyskujemy przydomek firmy nowoczesnej. Czemu wiec wiele firm woli wydawać tysiące złotych miesięcznie na reklamy na Facebooku? Prawdopodobnie dlatego, że Facebooka już dobrze znają i wiedzą, że jakoś tam działa. Można go policzyć i zaplanować. To prawda. Snapchata ani zaplanować ani policzyć się nie da. Da się natomiast przewidzieć że prędzej czy później wprowadzi on szeroką gamę rozwiązań utrudniających markom darmową obecność. Cieszmy się zatem darmowym Snapchatem póki to możliwe. Wasi fani już tam są.

3. Snapchat jest idealnym połączeniem social, mobile i video.

#social, #mobile, #video — to trzy słowa klucze określające wyzwania dzisiejszego marketingu. Kampanie skuteczie łączące te trzy filary to marzenie każdej firmy chcącej skutecznie komunikować się z młodym odbiorcą. Aktualnie nie ma aplikacji czy portalu, który łączył by to wszystko lepiej niż Snapchat. Więc nawet jeżeli z jakiegoś powodu nie zamierzacie prowadzić tam działań to zajrzyjcie na Snapchata choćby po to żeby zrozumieć w którym kierunku to wszystko zmierza.

Podsumowując, zachęcam gorąco do podążania za swoimi fanami jeżeli chcecie, żeby nimi pozostali.

Pierwsze kroki na Snapchacie jako marka.

Slajd35

Z premedytacją nie będzie w tym wpisie instrukcji jak uruchomić aplikację, jak dodać pierwszego snapa itd. Zakładam że osoby czytające ten wpis są raczej biegłe w obsłudze smartfonów i aplikacji, a przygoda ze Snapchatem okaże się dla nich fajną zabawą. Bo to jest głowny cel Snapchata. Dostarczanie rozrywki. Zanim jednak zaczniecie to jest jedna rzecz którą warto przemyśleć czyli nazwa użytkownika. Nazwa waszego konta na Snapchacie powinna być jak najkrótsza i łatwa do zapamiętania. Weźcie pod uwagę, że Snapchat nie wygeneruje Wam linku, który wystarczy kliknąć żeby dodać was do znajomych. Najczęściej to dodawanie będzie odbywało się poprzez wpisanie waszej nazwy użtkownika w wyszukiwarce znajomych. Dlatego powinna być prosta i łatwa do zapamiętaja.

A teraz przejdźmy do konkretów:

1. Jakie treści dodawać jako marka na Snapchacie?

Najważniejsza informacja do przekazania w tym miejscu jest taka, że nie ma jednego dobrego sposobu prowadzenia komunikacji na Snapchacie obowiązującego dla wszystkich. Każda marka robi to po swojemu i wy również będziecie musieli poświęcić chwilę czasu na znalezienie swojego tone of voice.

Trzy najważniejsze słowa, o których musicie pamietać to kreatywność, amatorka i spontan. Kreatywność liczy się tu bardziej niż na jakimkolwiek innym medium społecznościowym. Zajrzyjcie na konta takich użytkowników jak mtv, tacobell, grubhub czy cocacolapolska. Amatorka to również podstawa dobrego funkcjonowania na Snapchacie, im bardziej profesionalne i dopracowane będą wasze snapy tym mniejsza szansa na zbudowanie więzi z widownią. Czasy telewizji i prezenterów w garniturach się skończyły. Jako marka musicie być częścią swojego własnego fanklubu, musicie być naturalni i ludzcy. Zajrzyjcie na konta takich użytkowników jak grupon.com, vspink. Spontan to tylko inny sposób na podkreślenie, że nic tak nie przyciąga uwagi widzów jak wrażenie, że oglądają coś co dzieje się właście teraz, co nie wiadomo jak się potoczy, czego nie będą mogli zobaczyć później i czego nie powinni przegapić. Zajrzyjcie na konta takich użytkowników jak Acura_Insider, rebeccaminkoff.

Powyższe konta to tylko przykłady. Dobrym sposobem na znalezienie swojego tone of voice na Snapchacie jest też obserwowanie swoich fanów. Często fajniejsze pomysły na snapowanie podpatrzycie u nich niż u innych marek czy celebrytów.

Jak widzicie jestem bardzo oszczędny w udzielaniu rad dotyczących samego prowadzenia konta. Wynika to z tego, że Snapchat jest miejscem bardzo żywym. Rady które dziś bym dla was zebrał jutro mogłyby się okazać nieaktualne. I zapewnie tak się stanie. To co mogę wam pokazać to lista sugestii, które zebrałem od znajomych i współpracujących z VEEU Network twórców, kiedy przygotowywałem się do wystąpienia na konferencji magazynu Brief podczas której mówiłem właśnie o Snapchacie.

Co działa na Snapchacie:

Slajd27

Co nie działa na Snapchacie:

Slajd29

2. Jak zdobyć znajomych na Snapchacie?

Na początek dodajcie wszystkich ludzi których znacie. Możecie zacząć ode mnie 🙂 Mój username to BULSKIPL. Poza tym jest kilka sposobów które powinny sprawić że wasze grono znajomych na Snapchacie zacznie rosnąć:

  • Promowanie waszej obecności na Snapchacie w innych mediach.

Facebook, Twitter, Instagram.. wszędzie gdzie macie fanów jest miejsce na znalezienie potencjalnych znajomych na Snapchacie. Zapraszajcie do śledzenia was na Snapie zarówno promując swoją nazwe użytkownika jak również poprzez waszego snapowego duszka zwanego snapcode. Snapcode waszego konta możecie po zalogowaniu pobrać pod tym adresem: https://accounts.snapchat.com/accounts/snapcodes.

Efekt końcowy wygląda tak:

snapcode

Jeżeli najedziecie na powyższego duszka kamerą w w aplikacji Snapchat automatycznie dodacie mnie do grona swoich znajomych. Zapraszam 🙂

Kolejnym sposobem na corss promocję Snapchata z innymi platformami społecznościowymi jest redystrybucja treści. Zarówno w trakcie tworzenia jak również już po dodaniu snapa do waszego snapstory macie możliwość zgrania takiego snapa do galerii w telefonie. Snapy doskonale nadają się do ponownego wykorzystania na Instagramie czy Facebooku, a niektórzy youtuberzy tworzą filmiki na youtuba w których pokazują swoje snapstory z całego dnia. Kreatywność! Amatorka! Spontan!

  • Cross promocja z celebrytami.

Dla marek to będzie w większości przypadków oznaczało działania płatne. Możliwe jednak że macie jakieś projekty z celebrytami którzy są na Snapchacie w toku, tyle że na innych platformach. Sugerowałbym wtedy poproszenie o możliwość zrobienia małego crosa “przy okazji”. Na dzień dzisiejszy crosowanie się z innymi użytkownikami jest najbardziej efektywną formą pozyskiwania nowych znajomych na Snapchacie i tak właściwie to jedyną możliwą “wewnątrz” aplikacji. Jeżeli macie możliwość zrobienia takiego crossa “na bogato” to bardzo fajnym sposobem na zdobycie widzów jest snapchat takeover, czyli przejęcie prowadzenia waszego kanału na snapie przez celebrytę na kilka godzin lub cały dzień.

  • Add Nearby

W najnowszej aktualizacji Snapchata pojawiła się bardzo ciekawa funkcja Add Nearby, którą jako marka powinniście koniecznie nauczyć się obsługiwać. Polega ona na tym, że po uruchomieniu tej funkcji użytkownicy będący w pobliżu będą mogli wyszukać was i dodać do znajomych. Funkcja ta idealnie nadaje się do stosowania podczas dużych wydarzeń, czy w centrum miasta.

  • Informacja do mediów

Jeszcze przez chwile póki marki nie zaczną masowo zakładać kont możecie wygrać odrobinę fejmu chwaląc się swoją obecnością na Snapchacie w mediach branżowych. Szczególnie jeżeli jestescie marką której obecność w tak nowym kanale na pierwszy rzut oka nie wydaje się oczywista.

Współpraca z celebrytami na Snapchacie.

Slajd23

Od dawna wśród klientów VEEU Network budujemy świadomość, ze video w internecie już dawno rozlało się poza YouTuba. Dziś video jako wbudowany format posiadają prawie wszystkie najważniejsze sieci społecznościowe (prawie, bo video jako jedyny portal nie ma Pinterest). Fakt jest taki, że coś co było kawałkiem social mediowego tortu i funkcjonowało w jednej sieci dziś jest po prostu podstawową formą komunikacji w socialu. Video Video Video. Mało jest dziś celebrytów internetowych (blogerów, vlogerów, gamerów, *erów), którzy nie stostują video w swoich działaniach. Żeby zdać sobię sprawę ze skali zjawiska trzeba ze Snapchata korzystać i tych celebrytów obserwować, ale prawda jest taka że marek współpracujących już z celebrytami w ramach tej aplikacji jest dużo.

Dziś na Snapchacie wg. rankingu hash.fm najpopularniejsza jest blogerka Maffashion. Potencjał współpracy pokazuje maksymalna ilość widzów pojedyńczego snapa. Warto jednak wziąć pod uwagę, że na Snapchacie z celebrytami współpracuje się inaczej niż w innych kanałach. Lokowanie produktu powtarzane jest zazwyczaj wiele razy a skupienie uwagi użytkowników na pokazywanej treści z pewnością większe niż na konkurencyjnych plaformach.

Slajd21

Delikatnym minusem współpracy z celebrytami na Snapchacie może być fakt, że po pierwsze praktycznie nie funkcjonuje tam żadna forma oznaczania lokowania produktu (wiem, że to brzmi kusząco dla większości ale na dłuższą metę wizerunkowo może to być ryzykowne) oraz że nie ma możliwości monitorowania efektow kampanii wewnątrz aplikacji poza robieniem screenów tego co uda się nam wyłapać oraz oczywiście screenami od samego celebryty.

Slajd24

O szczegółach współpracy z celebrytami na Snapchacie napiszę niebawem w odrębnym wpisie, inaczej z tego wpisu zrobiłaby się mini książka.

Reklama na Snapchacie.

Slajd13

Reklama na Snapchacie dopiero raczkuje. Kilka największych marek takich jak Amazon, McDonalds czy Samsung dostąpiło zaszczytu wydania 750,000 USD na “Branded Story”, jednak z tej formy reklamowej podobno Snapchat tymczasowo się wycofał. Pod koniec czerwca pojawił się natomiast pierwszy oficjalny format reklamowy, którego nazwa 3V oznacza vertical video views. W opublikowanym na YouTube filmiku Evan Spiegel przekonuje, że to rewolucja w reklamie video online, bo zarówno sposób jej dopasowania od zainteresować widzów jak również pionowe ułożenie sprawiają, że reklamy na Snapchacie będą chętnie oglądane i będą skuteczniej skupiały uwagę użtykowników niż inne formaty znane z konkurenyjnych platform.

Jak będzie w rzeczytwistości trudno powiedzieć, bo ani nie ma jeszcze przykładów przeprowadzonych kampanii ani też skala reklamy na Snapchacie nie jest duża. Zresztą w Polsce na dzień dziejszy chyba mało która firma byłaby finansowo gotowa do bawienia się w takie kampanie. Powraca zatem mój postulat z początku tego wpisu. Cieszmy się Snapchatem i krzystajmy z niego póki jako marka możemy robić to za darmo.

Jak działają marki na Snapchacie. Przykładowe case study.

Wbrew pozorom przykładów udanych kampanii na Snapchacie prowadzonych przez marki jest całkiem sporo. I co ciekawe większość z nich jako jeden z ważniejszych efektów osiągniętych kampanią podaje buzz wywołanych w innych mediach społecznościowych. Poniżej trzy przykłady, które uważam za dobrą inspirację do myślenia o Snapciacie:
1. WWF

Slajd31

Celem kampanii #LastSelfie, której autorem był duński oddział WWF, było namówienie użytkowników Snapchata do robienia zdjęć przygotowanych przez WWF grafik i wysyłania ich do swoich znajomych. Przekaz kampanii był prosty: “Don’t let this be my #lastselfie.” a chodziło o pokazanie, że tak samo jak znikają nasze snapy może też zniknąć dzika natura, jeżeli o nią nie zadbamy. Kampania choć rozpoczęła swoje życie na Szybko rozlała się na inne media społecznościowe, w szczególności na Facebooka i na Twittera. Krótke case study z tej kampanii do obejrzenia tu:

2. Audi razem z The Onion

Slajd32

Widząc te snapy po raz pierwszy chyba nikt by nie zgadł, że były one komentarzem do Superbowl w USA. Kampanię na Snapchacie Audi przeprowadzono we wstpółpracy z portalem The Onion.

3. Grupon

Slajd33

Snapchat Grupona to bardzo dobry przykład tego jak mogą funkcjonować promocje i klasyczne kampanie sprzedażowe na Snapchacie. Kody znikają po 10 sekundach, więc trzeba je łapać!

Macie pytania? Myślicie o rozpoczęciu działań na Snapchacie? Zapraszam do rozmowy: krzysztof@veeu.net