Dzieci się nie bije. Po prostu.

Zainspirowany lekturą tekstu “Kara za baty” w Polityce, którego autorem jest Tomasz Walat, napisałem na Facebooku kilka słów o przemocy wobec dzieci w rodzinie w oparciu o moje osobiste doświadczenia. Wpis zebrał dużo lajkow i kilka komentarzy, co znaczy, że paru osobom wydał się cenny. Dla porządku umieszczam ten sam tekst jeszcze raz na moim blogu:

Przemoc rodziców wobec dzieci. Ogromny problem, z którym w dalszym ciągu jako społeczeństwo nie radzimy sobie najlepiej. Ja byłem “tylko” bity pasem. Może niektórym wyda się to śmieszne, ale ból spowodowany tym biciem pozostał we mnie do dziś. Boli mnie także to, że mój ojciec do dziś nie widzi w biciu mnie nic złego. Takie były czasy mówi. Ten brak refleksji boli najbardziej.

Obawiam się, że również dziś wielu młodym rodzicom taka refleksja przychodzi z trudem. Bicie jest proste. Działa natychmiast. Można przecież udeżyć lekko, symbolicznie… Serio? Niestety każdy cios, nawet najmniejszy klaps, będzie przez dziecko odebrany jako przemoc. Relatywizacja przemocy, którą probują stosować bijący rodzice, dla dziecka zawsze będzie abstrakcją. Bicie jest i zawsze będzie biciem.

Bijąc dziecko uczymy je, że przemoc może być narzędziem. I to jest najgorsze, bo człowiek to trochę taki robot, który w życiu najchętniej stosuje te narzedzia które zna i które uważa za najprostsze. Uwielbiamy chodzić na skróty, często nie licząc się z konsekwencjami. Bicie dziecka jest własnie taką drogą na skróty.

Można wychowywać dzieci bez przemocy. Można i warto być takim pozytywnym bohaterem pośród masy słabych rodziców, którzy są zbyt leniwi żeby nie bić swoich dzieci. Wychowanie bez przemocy wymaga lepszego kontaktu z dzieckiem. Wymaga traktowania swojego dziecka jak samodzielnej jednostki, która może być inna, może mieć inną wrażliwość od nas, może mieć inne poglądy i potrzeby. Wychowanie bez przemocy wymaga szacunku, cierpliwości i skromności. Wychowanie bez przemocy jest tak bardzo ludzkie, że nic dziwnego że tak wielu z nas przerasta.

Bijesz swoje dziecko? Wiedz, że zasługujesz na pogardę. Ale jest też dobra wiadomość: w każdej chwili możesz przestać stosować przemoc i na nowo stać się człowiekiem. Warto.